19 sierpnia 2008

Mini podróż poślubna podczas mini miesiąca miodowego

Bieszczady, Wołkowyja i nasze 5 dni
Lwów
Cmentarz Łyczakowski - najstarsza zabytkowa nekropolia Lwowa. Położony we wschodniej części miasta na malowniczych wzgórzach wśród pięknego, specjalnie zaprojektowanego, starego drzewostanu tworzącego szereg alei. Miejsce wiecznego spoczynku wielu wybitnych, zasłużonych dla Polski ludzi kultury, nauki, polityki. Na cmentarzu znajduje się wiele zabytkowych nagrobków o wysokiej wartości artystycznej, przedstawiających alegoryczne postacie i wizerunki zmarłych a także kaplic, edykuł, kolumn, obelisków, w różnych stylach.
Cmentarz Obrońców Lwowa. Często nazywany jest Cmentarzem Orląt, gdyż spośród pochowanych tam prawie 3.000 żołnierzy, większość to młodzi chłopcy.

Jeden z wielu pałaców na rynku.
Zalew soliński jest największym w Polsce sztucznym zbiornikiem wodnym retencyjno-energetycznym o rekordowej pojemności 474 mln m³, powierzchni 22 km² i linii brzegowej 156 km. Powstał jako odpowiedź na potrzebę ochrony doliny Sanu przed powodziami. Jego utworzenie, podobnie jak wysiedlenia ludności w latach 1945-47, zdecydowało o współczesnym obliczu Bieszczadów i zapoczątkowało pisanie niemal od początku historii tego regionu.
Pomysł budowy zrodził się już w okresie międzywojennym, a twórcą koncepcji zbiornika wodnego na Sanie w Solinie, jak również w Myczkowcach, był prof. Karol Pomianowski, jeden z najwybitniejszych w owym czasie hydroenergetyków i hydrologów w Polsce. 
 
 Przeprawa promem na jedną z trzech wysp na Solinie. Wyspa ta znajduje się w lewej "odnodze" jeziora w miejscowości Polańczyk. Stanowi zarazem największą wyspę śródlądową w południowej Polsce, zajmuje ona powierzchnię 34 ha.
Niemal od samego początku istnienia zapora posłużyła do koncentracji bazy wypoczynkowo-rekreacyjnej. Powstały tutaj licznie ośrodki wczasowe, stałe i sezonowe, rozwinęła się także infrastruktura agroturystyczna.
 Nie przy ukraińskim barszczu, ale w ukraińskich kolczykach.
 Jak dla mnie nie do zjedzenia, choć tylko cztery.

Brak komentarzy: